WYBIERZ
KURS DODATKOWY
SUPLEMENTACJA SPORTOWA W PRAKTYCE
Kurs rozpoczyna sie niedługo po zakończeniu kursu
intruktora i kulturystyki i trwa od 12:00 do 18:00
WIĘCEJ INFORMACJI
NOWA CENA 250 zł 100 zł
NIE, DZIĘKUJĘ
O jajku słów kilka

Mimo nagonki na jajka w latach siedemdziesiątych, spowodowanej zawartym w nich cholesterolem, jajko wróciło do łask ponieważ okazało się, że na podwyższony poziom cholesterolu w organizmie człowieka większy wpływ mają spożywane nasycone kwasy tłuszczowe niż jajka. Oczywiście jak w przypadku każdego rodzaju pożywienia, nadmiar nie jest wskazany również tutaj. Światowa organizacja zdrowia WHO stwierdziła, że zdrowa dorosła osoba może spożywać 10 jajek tygodniowo. Nie będzie zatem przekłamanym fakt, że nasze babcie często wspominały, iż wychowując się na wsi zjadały kopę (60szt) jajek miesięcznie i nic im nigdy nie było.

Jajko zawiera minerały takie jak fosfor, wapń, żelazo, potas, magnez i selen.

Kwasy omega-3 zawarte w jajkach neutralizują szkodliwe działanie cholesterolu.

Jajka są źródłem najlepiej przyswajalnego białka.

Mają mało kalorii ale zapewniają uczucie sytości.

Są bogate w witaminy takie jak A, D, E, K, B12 a także w kwas foliowy.

Działają dobroczynnie na nasz wzrok i zapobiegają chorobom oczu.

Pamiętać jednak należy, że jajko jest silnym alergenem pokarmowym i nawet jego ugotowana wersja nie zmniejsza tego ryzyka, gdyż białka najbardziej odpowiedzialne za reakcje alergiczne, nie zmieniają swojej struktury pod wpływem obróbki cieplnej.

Jeśli już możecie i lubicie jeść jajka, wybierajcie te najbardziej ekologiczne, z wolnego chowu kurzego. Smak i wartości odżywcze jajek zależą w dużej mierze od tego, czym karmiona jest kura je znosząca.

Ciekawostki dotyczące jajek.

Wyparzone i zmielone skorupki to bogate źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Taka forma podawania wapnia stosowana była w profilaktyce osteoporozy.

Jajko zawiera L-cysteinę czyli aminokwas, pełniący w organizmie wiele różnych funkcji. Jedną z nich jest detoksykacja i odtrucie organizmu a co za tym idzie jajko złagodzi objawy występujące po spożyciu alkoholu :)

NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z kursami i informacjami

NASI PARTNERZY

Projekt i wykonanie Projekt i wykonanie www.netgraf.pl